piątek, 28 czerwca 2013

OGÓLNE ZASADY PIELĘGNOWANIA DZIECKA


OGÓLNE ZASADY PIELĘGNOWANIA DZIECKA
Ustalenie rytmu dnia i konsekwentne jego realizowanie wytworzy u noworodka odpowiednie nawyki na przyszłość.
Bardzo istotną rzeczą jest odpowiednia atmosfera w domu, w którym przebywa dziecko.

POKÓJ
Powinien być systematycznie wietrzony. Jeżeli pozwala pogoda, najlepiej jeżeli okno jest uchylone przez cały dzień. Pokój dziecka nie powinien być pomieszczeniem przechodnim, nie powinno w nim być przeciągu. Sprzątanie pokoju powinno się odbywać na mokro, bez użycia miotły.
ŁÓŻECZKO
Łóżeczko należy umieścić tak, aby nie stało zbyt blisko okna i źródła światła.Powinno ono być tak skonstruowane, aby można je było dezynfekować, aby zapewniało pełną funkcjonalność i wygodę dziecku i matce.Materacyk powinien być zrobiony z trawy morskiej lub włosia- gładki i odpowiednio sprężysty.
Na materacyk kładziemy ceratkę, podkład i prześcieradło. Do okrycia dziecka używamy kołderkę lekką w poszewce. Poduszki pod głowę nie zaleca się. Pościel powinno zmieniać sięw zależności od potrzeby, ale nie rzadziej niż raz w tygodniu.

UBIERANIE NOWORODKA
Bieliznę noworodka zmieniamy przynajmiej raz dziennie, najlepiej zaraz po kąpieli. Zmiana bielizny, przewijanie dziecka odbywa się na specjalnie do tego przygotowanym miejscu np. przewijaku, który znajduje się blisko łóżeczka. Ubranie noworodka powinno być wygodne, nie krępujące ruchów, lekkie, a równocześnie odpowiednio ciepłe, stosowne do temperatury.Pamętać trzeba,że przegrzewanie dziecka jest równie szkodliwe, jak i nadmierne oziębienie. Dziecka nie należy ubierać w bieliznę ze sztucznych włókien, ani nakładać na gołe ciało ubranek wełnianych.Noworodek, który ma werandować lub iść na spacer musi być odpowiednio ubrany. Wmieszkaniu , w normalnej temperaturze nie zakładamy dziecku czapeczki.
Nigdy nie należy pieluch i bielizny dziecka kłaść na podłogę.Do prania bielizny dziecięcej stosujemy, specjalnych proszków, które nie podrażnią skóry dziecka.

KĄPIEL DZIECKA
Noworodek powinien być kąpany codziennie. Najlepiej kąpać wieczorem, przed karmieniem. Pora kąpieli powinna być stała. Kąpiel powinna odbywać się w pokoju dziecka, przy zamkniętych oknach, drzwiach, w temp. 20- 22 stopni C.
Wanienka powinna być używana tylko do kąpieli. Woda do kąpieli nie może przekraczać temp. 37 stopni C., co należy sprawdzać za pomocą termometru kąpielowego lub łokcia.
Pierwszy etap kąpieli odbywa się na przewijaku. Zaczynamy od mycia twarzy dziecka. Oczy myjemy osobnymi, przygotowanymi do tego zawczasu wacikami, gazikami, przesuwając je od boku główki w stronę noska. Każde oczko przemywamy osobnym wacikiem. Nos i uszy myjemy delikatnie i nie za głęboko.
Po umyciu twarzy , namydlamy całe ciało dziecka mydłem przeznaczonym jedynie dla niego, a następnie zanurzamy pomału w wodzie, trzymając cały czas główkę uniesioną nad wodą. Po kąpieli, która powinna odbyć się dość szybko, sprawnie, ponownie kładziemy dziecko na ręcznik, który leże na przewijaku i osuszamy delikatnie. Włoski dziecka czeszemy specjalną szczoteczką.
Następnie ubieramy dziecko i kładziemy do łóżeczka. Należy pamiętać, że przed przystąpieniem do kąpieli dziecka należy zawsze umyć ręce. Później myjemy sprzęt użyty do kąpieli i odpowiednio przchowujemy. Po kąpieli skórę dziecka oliwkujemy lub pudrujemy.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz