piątek, 28 czerwca 2013

UBIERANIE DZIECKA

W pierwszych tygodniach życia dziecka warto przyjąć zasadę, że nakładamy dziecku o jedną warstwę ubrania więcej niż sobie. Jak sprawdzić, czy jest mu ciepło.
Dotknij jego klatki piersiowej lub brzuszka. Skóra powinna być ciepła i sucha. Jeśli jest choć trochę wilgotna, zdejmij dziecku jedną warstwę ubrania, jeśli zaś jest chłodna – załóż jeszcze jedną. Dziecko może mieć chłodne rączki, ale stopy powinny być ciepłe. Jeśli w mieszkaniu, w którym przebywa, grzeją kaloryfery i powietrze jest suche, trzeba je koniecznie nawilżać. Powieś na nich specjalny pojemnik z wodą. Można też położyć na grzejnikach mokre ręczniki.

Od czego zacząć ubieranie noworodka

Wybierz stałe miejsce, w którym będziesz przewijać, ubierać i rozbierać dziecko. Może to być specjalna komoda, stolik albo nakładka na łóżeczko. Praktyczne i wygodne są materacyki do przewijania, do kupienia prawie w każdym sklepie z artykułami dziecięcymi. Przygotuj ubranka, które chcesz włożyć dziecku.

Noworodka ubieramy krok po kroku

1. Na materacyk połóż pieluszkę lub kocyk, żeby nie kłaść rozebranego dziecka na ceratce.

2. Zaczynamy od pieluszki. Aby unieść pupę dziecka, nie obciążając stawów biodrowych dziecka, wsuń swoją dłoń pod jedną nóżkę i chwyć za kolanko drugiej. W ten sposób łatwo też umyć jego pupę.

3. Teraz
body. Dziecko nie przepada za ubraniami wciąganymi przez głowę. Tę czynność postaraj się wykonać szybko i sprawnie. Zwiń ubranko w dłoniach (jak pończochę) i przełóż otwór przez głowę, podobnie zwiń rękawy i nałóż je na rączki dziecka. Małe dziecko przyjmuje pozycję „fasolki” – jego rączki i nóżki są ugięte. Aby sprawić, że rączka na chwilę się wyprostuje i wsunie w nakładany rękaw ubranka, delikatnie stuknij palcem wskazującym w łokieć dziecka.

4. Kolej na pajacyk lub kaftanik i śpioszki. Zacznij od
włożenia nogawek – aby nóżki dziecka wyprostowały się na chwilę, delikatnie stuknij palcem w kolanka.

5. Teraz
skarpetki. Dziecku, dla którego każde ubranie jest trochę „na wyrost”, możesz włożyć skarpetki pod śpioszki.

6.
Czapeczkę wkładamy dziecku na chwilę po kąpieli. W domu nie musi mieć nakrycia głowy.

7. Czas na chwilę oddechu. Usiądź wygodnie. Połóż dziecko na swoich udach, „zamknij” je w ramionach, możesz do niego mówić i kołysać je. Taka pozycja bardzo uspokaja. Ubieranie nie jest takie straszne, jakby się wydaje wielu mamom. To oczywiste, że na początku mogą Ci się trochę trząść ręce, ale niemal z każdą chwilą będziesz czuć się pewniejsza i ubieranie malucha będzie przebiegało coraz sprawniej.




Brak komentarzy:

Prześlij komentarz