piątek, 14 czerwca 2013

ŻŁOBEK



Żłobek jest jedną z kilku form opieki nad małymi dziećmi (do 3 r. ż.), których celem jest pomoc rodzicom w godzeniu pracy zawodowej z obowiązkami rodzinnymi (opieką nad dziećmi). Ma wspierać rodziców w opiece i wychowaniu dzieci, ale przede wszystkim zapewniać dziecku możliwość uczenia się poprzez zabawę oraz opiekę w czasie, gdy rodzice nie mogą jej sprawować osobiście np. w czasie gdy są w pracy.  Żłobek zapewnia dzieciom opiekę w warunkach jak najbardziej zbliżonych do warunków domowych,  ma w nim być bezpiecznie i przytulnie. Dzięki temu dziecko może czuć się komfortowo, a odpowiednio przygotowana kadra pomoże mu się szybciej rozwijać - zdobywa nowe umiejętności społeczne, takie jak praca w grupie, nawiązywanie relacji z innymi dziećmi , ale także uczy się samodzielnej zabawy.

1)    JAK DŁUGO DZIECKO MOŻE PRZEBYWAĆ W ŻŁOBKU?
W żłobku opieka sprawowana nad dziećmi przez opiekuna odbywa się do dziesięciu godzin dziennie względem każdego dziecka. Jeżeli zachodzi uzasadniona konieczność, czas pozostawania dziecka w żłobku może zostać wydłużony za dodatkowa opłatą.

2)    ILOMA DZIEĆMI MOŻE OPIEKOWAĆ SIĘ JEDEN OPIEKUN W ŻŁOBKU?
Jeden opiekun w żłobku może sprawować opiekę - nad maksymalnie ośmiorgiem dzieci, a w przypadku gdy w grupie znajduje się dziecko niepełnosprawne, dziecko wymagające szczególnej opieki lub dziecko, które nie ukończyło pierwszego roku życia maksymalnie nad pięciorgiem dzieci. Do żłobka mogą uczęszczać dzieci w wieku od ukończenia dwudziestego tygodnia życia do lat trzech, w wyjątkowych sytuacjach do lat czterech.

3)    KTO MOŻE TWORZYĆ I PROWADZIĆ ŻŁOBEK ?
Opiekunem w żłobku lub w klubie dziecięcym może zostać osoba posiadająca kwalifikacje:
·        pielęgniarki,
·        położnej,
·        opiekunki dziecięcej,
·        nauczyciela wychowania przedszkolnego,
·        nauczyciela edukacji wczesnoszkolnej lub
·        pedagoga opiekuńczo-wychowawczego.
 Żłobki mogą tworzyć, osoby fizyczne, osoby prawne i jednostki organizacyjne nieposiadające osobowości prawnej. W celu utworzenia żłobka należy zarejestrować działalność gospodarczą. Podmiot tworzący instytucję ustala statut żłobka, określając w szczególności:
      1)   nazwę i miejsce jego prowadzenia;
      2) cele i zadania oraz sposób ich realizacji, z uwzględnieniem wspomagania indywidualnego rozwoju dziecka oraz wspomagania rodziny w wychowaniu dziecka, a w przypadku dzieci niepełnosprawnych - ze szczególnym uwzględnieniem rodzaju niepełnosprawność
       3) warunki przyjmowania dzieci;
       4) zasady ustalania opłat za pobyt i wyżywienie w przypadku nieobecności dziecka w żłobku.
4) JAK ZAŁOŻYĆ ŻŁOBEK ?
 Prowadzenie żłobka, wymaga wpisu do rejestru żłobków i klubów dziecięcych. Ze względu na regulowany charakter działalności, podmioty, który chce prowadzić żłobek powinien złożyć wniosek o wpis do rejestru żłobków i klubów dziecięcych. Rejestr prowadzi wójt, burmistrz lub prezydent miasta właściwy ze względu na miejsce prowadzenia żłobka. Wpisu do rejestru dokonuje wójt, burmistrz lub prezydent miasta.
a)     Wymagane dokumenty do rejestracji żłobka
D0 wniosku należy dołączyć:
- w przypadku osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej nie posiadającej osobowości prawnej wyciąg z rejestru publicznego potwierdzający status podmiotu,
- oświadczenie o numerze identyfikacyjnym REGON i identyfikacji podatkowej NIP (jeżeli posiada),
- oświadczenie o spełnianiu warunków lokalowych,
- w przypadku osoby fizycznej oświadczenie o niekaralności za przestępstwo popełnione umyślnie.
b)    inne dokumenty potrzebne przy rejestracji żłobka
Przy składaniu wniosku należy przedstawić do wglądu w urzędzie gminy: dokument stwierdzający tytuł prawny do lokalu, w którym ma być prowadzona opieka, dodatkowo w przypadku osoby fizycznej - dowód osobisty lub inny dokument potwierdzający tożsamość oraz dowód dokonania opłaty bądź  jego kopię. Opłata wynika z faktu, że prowadzenie żłobka jest działalnością regulowaną. Wpis do rejestru podlega opłacie w wysokości nie wyższej niż 50% minimalnego wynagrodzenia za pracę ustalonego zgodnie z przepisami o minimalnym wynagrodzeniu za pracę. Wysokość opłaty ustalana jest przez radę gminy w drodze uchwały.
c)     wizytacja lokalu
Przed dokonaniem wpisu do rejestru wójt, burmistrz lub prezydent miasta dokonuje wizytacji lokalu, w którym ma być sprawowana opieka w celu ustalenia, czy zapewnione są bezpieczne i higieniczne warunki wychowania i opieki nad dziećmi. Spełnienie warunków lokalowych i sanitarnych musi być potwierdzone pozytywną opinią komendanta powiatowego (miejskiego) Państwowej Straży Pożarnej oraz pozytywną opinią właściwego państwowego inspektora sanitarnego. Obydwie opinie są potrzebne do tego, aby zarejestrować działalność gospodarczą polegającą na sprawowaniu opieki nad dziećmi. Zgodnie z tymi opiniami, przy składaniu wniosku o rejestrację, podmiot oświadcza, że spełnia warunki lokalowe. 

4)    JAKIE WYMAGANIA MUSI SPEŁNIAĆ LOKAL?     
Żłobek, może być prowadzony w lokalu, znajdującym się w budynku lub jego części spełniających wymagania określone w przepisach techniczno-budowlanych oraz przepisach o ochronie przeciwpożarowej
 lokal:
1) jest przeznaczony dla nie więcej niż 15 dzieci;
2) znajduje się na parterze budynku wykonanego z elementów nierozprzestrzeniających ognia;
 3) posiada co najmniej dwa wyjścia na zewnątrz, przy czym jednym z nich są drzwi wyjściowe z lokalu, a drugim inne drzwi lub okno umożliwiające bezpośrednie wyjście na przestrzeń otwartą;
 4) został wyposażony w:
       a) trudno zapalne wykładziny podłogowe i inne stałe elementy wyposażenia i wystroju wnętrz,
      b) gaśnicę proszkową ABC o zawartości co najmniej 4 kg środka gaśniczego.
Dodatkowa informacja:
W żłobku, do którego uczęszcza więcej niż dwadzieścioro dzieci, zatrudnia się przynajmniej jedną pielęgniarkę lub położną.



Brak komentarzy:

Prześlij komentarz