piątek, 14 czerwca 2013

PROCEDURA UTWORZENIA RODZINY ZASTĘPCZEJ



Jak wygląda procedura utworzenia rodziny zastępczej?
 Instytucję rodziny zastępczej powołano, aby stworzyć dzieciom, które zostały opuszczone przez rodziców biologicznych, dom i zapewnić im opiekę.
W rodzinie zastępczej dziecko najczęściej pozostaje do czasu unormowania się jego sytuacji życiowej. Trafiają tam dzieci, których rodzice mają zawieszoną albo ograniczoną władzę rodzicielską, a więc takie, które nie mogą być adoptowane. Nie jest wykluczona możliwość adopcji dziecka przez rodzinę zastępczą, po unormowaniu jego sytuacji prawnej.
Rodzinę zastępczą może zostać nie tylko małżeństwo, ale także osoba samotna. Osoby, które chciałyby się podjąć takiego zadania powinny zgłosić się do najbliższego Ośrodka Adopcyjno-Opiekuńczego, Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie lub Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej. Tam uzyskają wszelkie informacje dotyczące procedury, wymagań, i umówią się na spotkanie z pracownikiem ośrodka.
Wymagania dla osób, które chcą założyć rodzinę zastępczą:
• stałe miejsce zamieszkania w Polsce;
• korzystanie z pełni praw obywatelskich i cywilnych;
• nie pozostawanie w stosunku do naturalnych dzieci, obecnie i w przeszłości, w stosunku ograniczenia czy zawieszenia władzy rodzicielskiej;
• wywiązywanie się z obowiązku alimentacyjnego, jeśli stanowi tak prawo lub orzeczenie sądu;
• posiadanie zaświadczenia lekarskiego o dobrym stanie zdrowia, umożliwiającym odpowiednią opiekę nad dzieckiem;
• dysponowanie odpowiednimi warunkami mieszkaniowymi i stałym źródłem utrzymania.
Wymienione punkty muszą spełniać zarówno kandydaci spokrewnieni jak i niespokrewnieni. Kolejnym etapem procedury jest przeprowadzenie przez ośrodek wywiadu środowiskowego. Następnie kandydaci są zobowiązani uczestniczyć w szkoleniu, na którym dowiadują się jak radzić sobie z podjętymi obowiązkami. Szkolenie odbywa się najczęściej w Ośrodku i trwa około 3 miesięcy w zależności od programu. "Rodzice" spokrewnieni mogą przejść takie szkolenie już po przygarnięciu dziecka.
Po ukończeniu szkolenia i przejściu badań psychologicznych kandydaci pozytywnie ocenieni otrzymują zaświadczenie kwalifikacyjne i pisemną opinię. Powinni zwrócić się oni do ośrodka adopcyjnego o pomoc w wyborze dziecka, które chcą przygarnąć. Oczywiście procedura ta nie dotyczy dzieci spokrewnionych z kandydatami. Ośrodki dysponują  listami dzieci oczekujących na nowy dom na tym etapie pomagają w ich kojarzeniu z przeszkolonymi rodzinami. Rodzice nie mogą sami decydować o wyborze dziecka, chyba że są krewnymi, wtedy mają pierwszeństwo do opieki nad dzieckiem. W innych przypadkach zanim rodzice wystąpią do sądu, muszą poznać dziecko, nad którym roztocza opiekę.
Po uzyskaniu wzajemnej akceptacji, należy przystąpić do procedury sądowej. Na tym etapie rodzina zastępcza powinna złożyć do sądu cywilnego miejsca zamieszkania dziecka wniosek o ustanowienie do sądu opiekuńczego. We wniosku trzeba podać konkretne dziecko, umieszczenie dziecka w rodzinie zastępczej następuje na podstawie orzeczenia sądu. Prowadzone postępowanie jest jawne i toczy się z udziałem kandydatów na rodziców zastępczych i rodziców biologicznych, jeśli ci posiadają ograniczoną władzę rodzicielską.
W przypadku rodzin spokrewnionych, które nie przechodziły szkolenia w ośrodku i w związku z tym nie uzyskały zaświadczenia kwalifikacyjnego, w postępowaniu przed sądem pomogą pracownicy powiatowego centrum pomocy rodzinie albo pracownicy ośrodka pomocy społecznej. W przypadku pilnej konieczności zapewnienia dziecku opieki zastępczej umieszczenie dziecka w rodzinie zastępczej jest możliwe na podstawie umowy cywilnoprawnej zawartej między rodziną zastępczą a starostą właściwym ze względu na miejsce zamieszkania tej rodziny. O zawartej umowie starosta zawiadamia niezwłocznie sąd. Na taką umowę muszą wyrazić zgodę rodzice dziecka, jeśli posiadają choćby ograniczoną władzę rodzicielską.
Zasady obowiązujące rodziny zastępcze:
Rodzina zastępcza kieruje się dobrem przyjętego dziecka i poszanowaniem jego praw, w szczególności dotyczących:
- wiedzy o swoim pochodzeniu
- podtrzymywania kontaktu emocjonalnego z rodziną naturalną i innymi osobami bliskimi
- poszanowania godności i ochrony przed wszelkimi formami przemocy.
Rodzina zastępcza jest zobowiązana zapewnić dziecku:
- odpowiednie warunki bytowe
- możliwości rozwoju fizycznego, psychicznego i społecznego
- możliwości zaspokojenia indywidualnych potrzeb dziecka, w zależności od jego stanu zdrowia i poziomu rozwoju
- możliwości właściwej edukacji i rozwoju zainteresowań
- odpowiednie warunki do wypoczynku i organizacji czasu wolnego.
W przypadku gdy rodzina zastępcza nie wypełnia swoich funkcji, starosta zawiadamia sąd o konieczności jej rozwiązania.
Pełnienie funkcji rodziny zastępczej z mocy prawa ustaje z dniem osiągnięcia przez dziecko pełnoletności.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz