wtorek, 25 czerwca 2013

KARMIENIE PIERSIĄ -- ZALETY

Zalety dla Mamy




  • Karmienie piersią przyspiesza rekonwalescencję w okresie połogu. Jesteś mniej narażona na ryzyko krwotoku poporodowego i niedokrwistości z powodu niedoboru żelaza Dzieje się tak dzięki oksytocynie wydzielanej w czasie karmienia. Hormon ten ma wpływ na szybsze zwijanie się macicy do stanu z przed ciąży
  • Karmienie piersią pomaga odzyskać dawaną figurę, oczywiście przy zachowaniu racjonalnej diety. Proces wytwarzania mleka pochłania kalorie.
  • Karmienie piersią chroni przed nowotworami piersi, jajników i osteoporozą.
  • Regularne karmienie dziecka zwiększa produkcję prolaktyny - hormonu wpływającego na dobry nastrój karmiącej kobiety, która staje się łagodna, bardziej cierpliwa i wytrzymała na trudy macierzyństwa. Hormon ten wpływa również hamująco na czynność jajników.
  • Wygoda. Pierś jest zawsze pod ręką a w niej idealnie zbilansowany pokarm o odpowiedniej temperaturze. Pokarm z piersi jest jałowy -bez bakterii - nie trzeba go pasteryzować, sterylizować i to wszystko za darmo o każdej porze dnia i nocy.

Zalety dla Dziecka




Dziecko karmione piersią ma większą odporność na choroby, a szczepienia ochronne działają na ich organizm skutecznej. Mleko kobiece zawiera przeciwciała chroniące przed wirusami i bakteriami. Noworodek rodzi się z niedojrzałym układem immunologicznym. Sam zacznie produkować przeciwciała około 6 tygodnia życia. Aby walczyć z takimi elementami jak: bakterie, wirusy, grzyby, alergeny, toksyny, itd. musi przeciwciała otrzymywać. Dzieci karmione piersią rzadziej chorują na takie choroby jak: biegunki, zapalenia ucha środkowego, choroby układu oddechowego, zapalenia opon mózgowo-rdzeniowych.
Mleko matki jest lekkostrawne nie musisz się martwić, że dziecko będzie miało zaparcie czy będzie mu się chciało pić, ponieważ mleko matki służy także jako napój.
Twoje mleko dostarcza maleństwu odpowiednią ilość wszystkich niezbędnych składników odżywczych. Jest pokarmem idealnym dostosowującym się do zmiennych potrzeb dziecka.



Wszystkie składniki, jakie zawiera Twoje mleko są idealnie przyswajane

przez organizm dziecka i przez niego wykorzystane:




  • woda zawarta w pokarmie jest absolutnie czysta, przefiltrowana przez organizm matki
  • białko ma lekko i łatwo strawną strukturę. Jego zawartość dostosowywana jest do możliwości trawiennych i metabolicznych niemowlęcia. Jest głównym składnikiem budulcowym zapewniającym wzrost dziecka. Część białka nie ulega strawieniu i bierze udział w procesach obronnych, trawiennych i regulacyjnych. W ten sposób wspomaga niedojrzałe funkcje organizmu dziecka.
  • tłuszcze - to główne źródło energii oraz budulec dla mózgu i całego układu nerwowego. Są one łatwo przyswajalne, ponieważ składają się głównie z krótkich i średnich łańcuchów kwasów nienasyconych. Mleko kobiece zwiera lipazę pokarmową jest to enzym ułatwiający trawienie tłuszczów
  • węglowodany - jest to głównie laktoza, która jest również składnikiem budulcowym tkanki nerwowej dziecka. Odgrywa zasadniczą rolę w tworzeniu prawidłowej flory bakteryjnej przewodu pokarmowego.
  • witaminy i składniki mineralne zawarte w pokarmie pokrywają w pełni zapotrzebowanie dziecka. Ich stężenie odpowiada możliwościom nerek noworodka i wynika z sprawności procesów metabolicznych.

Zawarte w pokarmie liczne enzymy, hormony, elementy krwi, żywe komórki i czynniki wzrostu tkanek sprawiają, że organizm dziecka mimo swojej niedojrzałości rozwija się prawidłowo.

Mleko kobiece zawiera właściwą proporcję aminokwasów, nienasyconych kwasów tłuszczowych, witamin i mikroelementów mających wpływ na prawidłowy rozwój mózgu

Składniki zawarte w mleku kobiecym pomagają w prawidłowym dojrzewaniu nabłonka śluzówki jelit.

Mleko kobiece zapobiega wczesnemu rozwojowi alergii. Alergie pokarmowe są najczęstszym schorzeniem wieku dziecięcego. Manifestują się takimi zespołami jak: nawracające biegunki, kolki jelitowe, zapalenia skóry, przewlekłe katary, spastyczne zapalenia oskrzeli, astma. Najsilniejszym alergenem dla człowieka jest białko krowie. Rozwój alergii zależy od skłonności genetycznych oraz od czynników środowiskowych. Karmienie piersią eliminuje głównie czynniki środowiskowe. Mechanizm ochronny organizmu dziecka przed reakcjami uczuleniowymi przebiega w następujących płaszczyznach:
  • przeciwciała IgA (tzw. sekrecyjne) pokrywają przewód pokarmowy warstwą ochronną ograniczając wchłanianie substancji uczulających
  • naturalna flora bakteryjna w jelitach dziecka (dzięki pokarmowi) - chroni przed infekcjami i alergią
  • zawarte w pokarmie enzymy trawienne, wspomagają i przyśpieszają trawienie - obniżają możliwości uczulenia
  • karmienie piersią opóźnia kontakt przewodu pokarmowego dziecka z alergenami
 
Układ pokarmowy dziecka całkowitą sprawność osiąga około 1-go roku życia. Wówczas błona śluzowa jelit staje się dojrzała i mniej przepuszczalna dla obcych substancji.
Ssanie piersi wspomaga rozwój jamy ustnej. U dzieci karmionych piersią rzadziej spotyka się wady wymowy, karmienie wspomaga bowiem rozwój kości policzkowych i zgryzu.

U dziecka karmionego piersią szybciej ustępują objawy żółtaczki poporodowej.

Karmienie piersią zapobiega powstawaniu w przyszłości takich chorób jak: otyłość, miażdżyca naczyń, nadciśnienie tętnicze, zawały serca i oczywiście alergie łącznie z astmą oskrzelową.
Karmienie piersią wpływa na prawidłowy rozwój emocjonalny Twojego dziecka. Codzienny kontakt wzrokowy i bezpośredni dotyk w trakcie karmienia daje dziecku poczucie bezpieczeństwa i chroni przed stresem. Stwierdzono, że dzieci karmione piersią są bardziej samodzielne, osiągają wyższy iloraz inteligencji, szybciej zaczynają mówić, lepiej się uczą.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz