piątek, 14 czerwca 2013

ALERGIA POKARMOWA



Alergia pokarmowa to reakcja organizmu na składnik diety, który jest powszechnie uznany za całkowicie bezpieczny, np. białko mleka krowiego lub naturalne cząsteczki w warzywach i owocach. Cząsteczka pokarmu dostaje się przez przewód pokarmowy do krwiobiegu i wówczas organizm rozpoznaje go jako alergen, a to uruchamia mechanizmy immunologiczne, tzw. Reakcje uczuleniowe. Układ odpornościowy zaczyna zwalczać określoną substancję podobnie jak wirusy czy bakterie, które mogłyby zaszkodzić organizmowi. Generalnie alergia ma podłoże genetyczne. Uczuleniu na pokarmy może sprzyjać też wczesne odstawienie malca od piersi lub za szybkie wprowadzenie nowych pokarmów do diety dziecka.
PRZYCZYNY
U niemowląt i małych dzieci głównym alergenem pokarmowym są białka mleka krowiego. Pierwsze objawy choroby pojawiają się w 2-3 m-cu życia. Jeżeli dziecko jest karmione piersią, przyczyną uczulenia są produkty spożywane przez karmiącą matkę. Jednak alergia pokarmowa częściej występuje u dzieci karmionych sztucznie, które piją mleko modyfikowane. Ryzyko uczulenia jest u nich większe, bo malec nie dostaje przeciwciał zawartych w pokarmie matki. Inne częste składniki alergizujące to białka obecne w ziarnie pszenicy, żyta, jęczmienia, owsa i soi, jajka kurze, ryby, owoce ( truskawki, poziomki, maliny, cytrusy) i warzywa ( pomidor, seler, pietruszka).
OBJAWY
Na buzi dziecka pojawiają się czerwone krostki i suche plamki. Wysypka alergiczna umiejscowiona jest symetrycznie na obu policzkach, za uszami, w zgięciach kolan i łokci. Wszystkim zmianom alergicznym towarzyszy swędzenie, skóra jest sucha, łuszczy się.
Niemowlę ulewa albo wymiotuje ( zwykle po jedzeniu). Dziecko cierpi na kolki, wzdęcia, bóle brzucha. Czasami występuje biegunka, a w kale można zauważyć pasma krwi lub śluzu.
Malec czasami ma sapkę, czyli zatkany nosek i świszczący oddech. Dziecko może mieć także skłonność do kataru, kaszlu, zapaleń oskrzeli, albo infekcji ucha i krtani. Zazwyczaj też częściej może łapać przeziębienie.
LECZENIE
Nie ma jednego skutecznego leku na alergię. Te, które występują na rynku, pomagają tylko łagodzić objawy alergii i zapobiegają jej postępowi. Głównym sposobem walki z alergią jest wyeliminowanie z diety dziecka tych produktów, które mu szkodzą.
Dzieci karmione mlekiem modyfikowanym powinny otrzymywać zamiast mieszanki lecznicze preparaty mleko zastępcze, np. Bebilon Pepti, Nutramigen.
Dietę alergika należy rozszerzać powoli, zwykle z miesięcznym opóźnieniem: zupki ( marchew, ziemniak), deserki ( jabłko, jagody), kaszki z glutenem podaje się od 6 m-ca, mięso (drób, królik) od 7 m-ca a żółtko w 10 m-cu.
Wprowadzając nowości, trzeba stosować zasadę jednego produktu. Przez kilka dni podajemy np. marchew i obserwujemy. Jeżeli po tygodniu nie ma niepokojących objawów, produkt można uznać za bezpieczny.
Jeżeli objawy się nasilą lekarz może zalecić podawanie leków przeciwhistaminowych np. Zyrtec, Ketotifen.
Przy suchej, swędzącej skórze warto stosować maści i kremy, które nawilżają skórę dziecka np. Oilatum, Balneum.
Większość dzieci wyrasta z alergii pokarmowej po ukończeniu 2-3 lat. Jeżeli alergia nie jest leczona może przerodzić się z alergii pokarmowej na alergię wziewną.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz